2017 TLRA Rodeo Results

Overall Journeyman Awards


Guadalupe Valley Electric Cooperative
- Greg John
- Zachary Land
- Josh Tucker


Guadalupe Valley Electric Cooperative
- James Hunter
- Jason Mondin
- Devin Dirst


San Marcos Electric Utility
- Daniel Alvarez, Jr.
- Sammy Clark
- Alonzo Longoria

Individual Journeyman Event Awards

Pole Climb

CenterPoint Energy
- Brandon Rustin


Austin Energy
- Brock Maclean


Garland Power & Light
- Justin Dickerson



Journeyman Event Awards

Pole Climb

CenterPoint Energy
- Clint King
- Brandon Rustin
- Patrick Huff


Lubbock Power & Light
- Anthony Reynolds
- Michael Ivey
- Rusty Powell


CenterPoint Energy
- Raymond Phillips
- Matthew McGinn
- Darrel Harrison

-------------------------------

Hurtman Rescue

Austin Energy
- Brock Maclean
- Joseph Herrin
- Matthew Alves


Farmers Electric Cooperative
- Craig Anderson
- Andrew Hathcoat
- Andy Williams


CenterPoint Energy
- Clint King
- Brandon Rustin
- Patrick Huff

-------------------------------

Journeyman Cutout Change Mystery Event

Garland Power & Light
- Justin Dickerson
- Michael Nelson
- Chance Willhoit


Guadalupe Valley Electric Cooperative
- Greg John
- Zachary Land
- Josh Tucker


Denton Municipal Electric
- Garrett Dillard
- Tyler Rinck
- Curtis Espedal

-------------------------------

Journeyman Rope Splice

Guadalupe Valley Electric Cooperative
- Greg John
- Zachary Land
- Josh Tucker


CenterPoint Energy
- Clint King
- Brandon Rustin
- Patrick Huff


Bluebonnet Electric Cooperative
- Kendal Fiebrich
- Jeffrey Bolding
- Chris Rivera

-------------------------------

Journeyman Mystery Event

Austin Energy
- Brock Maclean
- Joseph Herrin
- Matthew Alves


CenterPoint Energy
- Clint King
- Brandon Rustin
- Patrick Huff


Guadalupe Valley Electric Cooperative
- James Hunter
- Jason Mondin
- Devin Dirst

Journeyman Event Awards by Categories

Cooperatives

Guadalupe Valley Electric Cooperative
- Greg John
- Zachary Land
- Josh Tucker


Guadalupe Valley Electric Cooperative
- James Hunter
- Jason Mondin
- Devin Dirst


Pedernales Electric Cooperative
- Andy Ridge
- Andy Mann, Jr.
- Thomas Logan

---------------------------------

Investor Owned Utilities (IOU)

CenterPoint Energy
- Clint King
- Brandon Rustin
- Patrick Huff


CenterPoint Energy
- Marcus Schexnayder
- Matt Sanders
- Brad Wagner


CenterPoint Energy
- Mykel Sparacino
- Chad Allen
- Darrell Mutz

---------------------------------

Municipals

San Marcos Electric Utility
- Daniel Alvarez, Jr.
- Sammy Clark
- Alonzo Longoria


Austin Energy
- Brock Maclean
- Joseph Herrin
- Matthew Alves


Denton Municipal Electric
- Garrett Dillard
- Tyler Rinck
- Curtis Espedal

---------------------------------

45+ or Senior Division

Farmers Electric Cooperative
- David McDowell
- Danny Moss
- Don Bland


Hamilton County Electric Cooperative
- Albert Pafford
- Gregg Belcher
- Jimmy Horton


CPS Energy
- Gilbert Brown
- Frank Mata
- Johnny Garcia

Overall Apprentice Awards


Pedernales Electric Cooperative
- Nick Morris




Bandera Electric Cooperative
- Austin Allen





Pedernales Electric Cooperative
- Jason King


Apprentice Event Awards

Pole Climb

New Braunfels Utilities
- Devan Holcombe


Mid-South Synergy
- Tanner Briers


Mid-South Synergy
- Brent Sellers




-------------------------------

Hurtman Rescue

Austin Energy
- Brian Behrens


HILCO Electric Cooperative
- Michael Zamzow


New Braunfels Utilities
- Andre Martinez






-------------------------------

Apprentice Tie Challenge

CPS Energy
- Howard Zimmermann


CPS Energy
- Drew Herley


Garland Power & Light
- Cody Underwood






-------------------------------

Apprentice Bell
Change

Guadalupe Valley Electric Cooperative
- Clayton Riedel


Garland Power & Light
- Cody Underwood


Bluebonnet Electric Cooperative
- Andrew Kessler





-------------------------------

Apprentice Written Test

Pedernales Electric Cooperative
- Nick Morris


Bandera Electric Cooperative
- Austin Allen


Bluebonnet Electric Cooperative
- Corban Hegdal






-------------------------------

Apprentice Obstacle Pole

Garland Power & Light
- Cody Underwood


CPS Energy
- Drew Herley


Bluebonnet Electric Cooperative
- Michael Wagner

TLRA Cookoff Grand Champion


Garland Power & Light
- Hookin and Cookin
- Ruben Flores














Cookoff Categories Awards

Brisket

Garland Power & Light
- Hookin & Cookin
- Ruben Flores


El Paso Electric
- Up in Smoke
- Patrick Baca


Quality Pole Inspection
- Robbie Comacho


-------------------------------

Pork Spare Ribs

Garland Power & Light
- Hookin and Cookin
- Ruben Flores


Titan Utility Services
- Titan
- Brett Morrison


Guadalupe Valley Electric Cooperative
- Smokin Guns
- Ronnie Mayberry


-------------------------------

Chicken

Bluebonnet Electric Cooperative
- 3 Men and a Pollock
- Matt Hollingwsorth


Trinity Valley Electric Cooperative
- Lance Robison


Bandera Electric Cooperative
- Jimmy Brown



-------------------------------

Dutch
Oven

Guadalupe Valley Electric Cooperative
- Smoking Speed BBQ


Guadalupe Valley Electric Cooperative
- Chillin and Grillin


Houston County Cooperative
- Houston County Co-op Workers




-------------------------------

Results

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

>

Corporate Sponsors

Style Switcher
Theme Colors
Theme Skins

Layout Styles

Theme Types and Versions